Nominades - II Premis Gaudí


  • Millor Pel·lícula en llengua catalana

    • TRASH Dirigida per Carles Torras, escrita per Carles Torras, Enric Pardo i Ramon Térmens i produïda per Just Films, Escándalo Films i Televisió de Catalunya
    • TRES DIES AMB LA FAMÍLIA Dirigida per Mar Coll, escrita per Mar Coll i Valentina Viso i produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya
    • V.O.S (VERSIÓ ORIGINAL SUBTITULADA) Escrita i dirigida per Cesc Gay i produïda per Imposible Films i Televisió de Catalunya
    • XTREMS Dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg, escrita per Marta Molins, Joan Riedweg i Abel Folk i produïda per Animals Films, Riedweg i Folk produccions audiovisuals i Televisió de Catalunya


    Millor Pel·lícula en llengua no catalana

    • CINÉCLUB Escrita i dirigida per Salomón Shang i produïda per Producciones Kaplan i Eddie Saeta
    • LOS CONDENADOS Dirigida per Isaki Lacuesta, escrita per Isa Campo i Isaki Lacuesta i produïda per Benecé Produccions i Televisió de Catalunya
    • NEGRO BUENOS AIRES Dirigida per Ramon Térmens, escrita per Ramon Térmens i Daniel Faraldo i produïda per Zip Films, 1971 Cine i Televisió de Catalunya
    • THE FROST (EL GEBRE) Escrita i dirigida per Ferran Audí i produïda per Alta Realitat, Apuntolapospo i Televisió de Catalunya


    Millor Director


    Millor Guió


  • Millor Protagonista Femenina


    Millor Protagonista Masculí


    Millor Direcció de Producció


    Millor Pel·lícula Documental

    • A TRAVÉS DEL CARMEL Escrita i dirigida per Claudio Zulian i produïda per Acteon i Televisió de Catalunya, amb la col·laboració de l’ICIC
    • CATALUÑA-ESPANYA Dirigida per Isona Passola, escrita per Lluís Ferrando i Isona Passola i produïda per Isona Passola i Televisió de Catalunya
    • GARBO, L’HOME QUE VA SALVAR EL MÓN Dirigida per Edmon Roch, escrita per Edmon Roch, Isaki Lacuesta i María Hervera i produïda per Ikiru Films i Televisió de Catalunya
    • HOLLYWOOD CONTRA FRANCO Dirigida per Oriol Porta, escrita per Oriol Porta, Lorenzo Soler i Isabel Andrés i produïda per Àrea Televisió i Televisió de Catalunya

  • Millor Curtmetratge

    • 501 Dirigit per Laia Fàbregas, escrit per Cristina Valentí i produït per Valentí Films
    • CHAT NOIR Escrit i dirigit per Daniel Fibla Amselem i produït per Polar Star Films i Gabiwan Productions
    • DIE ARCHIVES VON C.G. JUNG Escrit i dirigit per Gemma Ventura i produït per Yakima Films
    • (EN)TERRATS Escrit i dirigit per Àlex Lora i produït per Blanquerna Tecnologia i Serveis


    Millor Pel·lícula per a Televisió

    • 23 F, EL DIA MÉS DIFÍCIL DEL REI Dirigida per Sílvia Quer, escrita per Helena Medina i produïda per Televisió de Catalunya, Alea Docs & Films, amb la participació de Televisión Española
    • LA RUÏNA Dirigida per Elena Trapé, escrita per Jordi Casanovas i produïda per Televisió de Catalunya, Serveis de l'Espectacle Focus i Escándalo Films
    • LES VEUS DEL PAMANO Dirigida per Lluís M. Güell, escrita per Xesc Barceló i Eduard Cortés, basada en la novel·la homònima de Jaume Cabré i produïda per Televisió de Catalunya, Diagonal Televisió i Mallerich Films Paco Poch, amb la col·laboració de l’ICIC
    • PLOU A BARCELONA Dirigida per Carles Torrens, escrita per Pau Miró i produïda per Televisió de Catalunya, Aurea Documentary, Fair Play i Pep Armengol


    Millor Pel·lícula d'Animació

    • CHER AMI Dirigida per Miquel Pujol, escrita per Miquel Pujol i Ibán Roca i produïda per Acció, Digital Dreams, Euroview i Televisió de Catalunya
    • LA CARTA DEL RAJÁ Dirigida per Ángel Blasco, escrita per Marisa Barahona i Ángel Blasco i produïda per Montjuïc Entertainment


    Millor Direcció Artística


  • Millor Actriu Secundària


    Millor Actor Secundari


    Millor Muntatge


    Millor Música Original


    Millor Fotografia


  • Millor Vestuari


    Millor So

    • Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per [REC] 2
    • Ola Apenes, Kenneth Gustavsen, Jordi Arqués i Jordi Casugas per THE FROST (EL GEBRE)
    • Èric Arajol, Jordi Rossinyol i Àlex Pérez per TRASH
    • Aleix Cuaresma i Àlex Pérez per XTREMS


    Millors Efectes Especials / Digitals

    • DDT, Sputnik, EFE-X i Infinia per PAINTBALL
    • David Ambit, Alex Villagrasa i Salvador Santana per [REC] 2
    • Berlin SFX Department, Apuntolapospo i Entropy Studio per THE FROST (EL GEBRE)
    • Josep Maria Aragonés per XTREMS


    Millor Maquillatge i Perruqueria


    Millor Pel·lícula Europea

    • BIENVENUE CHEZ LES CH'TIS (BIENVENIDOS AL NORTE) Dirigida per Dany Boon, escrita per Dany Boon, Franck Magnier i Alexandre Charlot i produïda per Hirsch, Pathé, TF1 Films Productions, Les Productions de Chtimi i C.R.R.A.V Nord-Pas de Calais. França
    • LÅT DEN RÄTTE KOMMA IN (DÉJAME ENTRAR) Dirigida per Tomas Alfredson, escrita per John Ajvide Lindqvist i produïda per EFTI. Suècia
    • MOON Dirigida per Duncan Jones, escrita per Duncan Jones i Nathan Parker i produïda per Liberty Films. Regne Unit
    • SLUMDOG MILLIONAIRE Dirigida per Danny Boyle i Loveleen Tandan, escrita per Simon Beaufoy i Vikas Swarup i produïda per Warner Bros., Celador Films, Film4 i Pathé Pictures International. Regne Unit i EUA

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.