Nominades - IV Premis Gaudí


  • Millor Pel·lícula en llengua catalana

    • BRUC, LA LLEGENDA Dirigida per Daniel Benmayor, escrita per Patxi Amezcua i Jordi Gasull i produïda per Ikiru films, Mesfilms Inversions, Bruc-Laurion i Televisió de Catalunya
    • CATALUNYA ÜBER ALLES! Dirigida per Ramon Térmens, escrita per Daniel Faraldo i Ramon Térmens i produïda per Segarra Films amb la participació de Televisió de Catalunya
    • EVA Dirigida per Kike Maíllo, escrita per Martí Roca, Sergi Belbel, Cristina Clemente i Aintza Serra i produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya
    • OPEN 24H Escrita i dirigida per Carles Torras i produïda per Zabriskie Films amb la participació de Televisió de Catalunya


    Millor Pel·lícula en llengua no catalana

    • I WANT TO BE A SOLDIER (DE GRAN VULL SER SOLDAT) Dirigida per Christian Molina, escrita per Cuca Canals i Christian Molina i produïda per Canónigo Films i Black Flag Cinema
    • KATMANDÚ. UN ESPEJO EN EL CIELO Dirigida per Icíar Bollaín, escrita per Icíar Bollaín amb la col·laboració de Paul Laverty i produïda per Media Films amb la participació de Televisió de Catalunya
    • LOS PASOS DOBLES Dirigida per Isaki Lacuesta, escrita per Isaki Lacuesta i Isa Campo i produïda per Tusitala Producciones Cinematográficas, Bord Cadre Films i Televisión Española amb la participació de Televisió de Catalunya
    • MIENTRAS DUERMES Dirigida per Jaume Balagueró, escrita per Alberto Marini i produïda per Filmax amb la participació de Televisió de Catalunya


    Millor Director


    Millor Guió


  • Millor Protagonista Femenina


    Millor Protagonista Masculí


    Millor Direcció de Producció


    Millor Pel·lícula Documental

    • AL FINAL DE L'ESCAPADA Escrita i dirigida per Albert Solé i produïda per Minimal Films, Televisió de Catalunya i Televisión Española
    • BARCELONA, ABANS QUE EL TEMPS HO ESBORRI Dirigida per Mireia Ros, escrita per Javier Baladia i Victoria Bermejo i produïda per Promarfi Futuro 2010, amb la participació de Televisió de Catalunya
    • ENXANETA Dirigida per Paulí Subirà i Claramunt, escrita per Rafa Navarro i produïda per Televisió de Catalunya
    • LA MALETA MEXICANA Escrita i dirigida per Trisha Ziff i produïda per Mallerich Films Paco Poch, 212 Berlín, IMCINE, Televisión Española i Televisió de Catalunya

  • Millor Curtmetratge

    • AHORA NO PUEDO Dirigit per Roser Aguilar, escrit per Elena Serra i Corberó i produït per Ahora no puedo Producciones (Oriol Sala-Patau)
    • EL BARCO PIRATA Dirigit per Fernando Trullols, escrit per Fernando Trullols i Pepe Combalía i produït per Bastian Films
    • EL SOMRIURE AMAGAT Dirigit per Ventura Durall, escrit per Ventura Durall i Miguel Llanso i produït per Nanouk Films
    • ODYSSEUS' GAMBIT Escrit i dirigit per Àlex Lora i produït per AI i Inicia Films


    Millor Pel·lícula per a Televisió

    • 14 D’ABRIL. MACIÀ CONTRA COMPANYS Dirigida per Manuel Huerga, escrita per Toni Soler i produïda per Minoria Absoluta i Televisió de Catalunya
    • BARCELONA CIUTAT NEUTRAL Dirigida per Sònia Sánchez, escrita per Mateu Adrover i Xesc Barceló i produïda per Prodigius Cinema i Televisió de Catalunya
    • CLARA CAMPOAMOR, LA MUJER OLVIDADA Dirigida per Laura Mañá, escrita per Yolanda García Serrano i Rafa Russo i produïda per Distinto Films, Televisión Española i Televisió de Catalunya
    • ERMESSENDA Dirigida per Lluís Maria Güell, escrita per Núria Furió i Mercè Sarrias i produïda per Ovideo TV i Televisió de Catalunya


    Millor Pel·lícula d'Animació

    • ARRUGAS Dirigida per Ignacio Ferreras, escrita per Ángel de la Cruz, Ignacio Ferreras i Rossana Ceccini i produïda per Perro Verde i Cromosoma
    • CHICO & RITA Dirigida per Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando, escrita per Fernando Trueba i Ignacio Martínez de Pisón i produïda per Estudio Mariscal, Fernando Trueba PC i Televisió de Catalunya
    • FLOQUET DE NEU Dirigida per Andrés G. Schaer, escrita per Albert Val i Amelia Mora i produïda per Filmax, Muf Animation, Utopia Global i Televisió de Catalunya
    • ROVELLÓ I LA LLEGENDA DE SANT JORDI Dirigida per Antoni D’Ocon, escrita per Antoni D’Ocon i Josep Penya, i produïda per D’Ocon Films i Televisió de Catalunya


    Millor Direcció Artística


  • Millor Actriu Secundària


    Millor Actor Secundari


    Millor Muntatge


    Millor Música Original


    Millor Fotografia


  • Millor Vestuari


    Millor So

    • Pelayo Gutiérrez i Nacho Royo-Vilanova per CHICO & RITA
    • Xavier Mas, Glenn Freemantle i Mike Dowson per BRUC, LA LLEGENDA
    • Jordi Rossinyol, Oriol Tarragó i David Calleja per MIENTRAS DUERMES
    • Jordi Rossinyol, Oriol Tarragó i Marc Orts per EVA


    Millors Efectes Especials / Digitals

    • Reyes Abades i Félix Bergés per BRUC, LA LLEGENDA
    • Arturo Balseiro, Lluís Castells i Javi García per EVA
    • David Martí, Montse Ribé i Cesc Biénzobas per MIENTRAS DUERMES
    • David Martí, Montse Ribé, Oriol Tarrida, Bruno López Louro, David Martínez Hinojosa i Iván Valero per FLOQUET DE NEU


    Millor Maquillatge i Perruqueria


    Millor Pel·lícula Europea

    • THE KING'S SPEECH (EL DISCURS DEL REI) Dirigida per Tom Hooper, escrita per David Seidler i produïda per The Wenstein Company, UK Film Council i Momentum Pictures. Regne Unit, EUA i Austràlia
    • MELANCHOLIA (MELANCOLÍA) Escrita i dirigida per Lars von Trier i produïda per Zentropa Entertainments, Memfis Film i Zentropa International Sweden. Dinamarca, Alemanya i Suècia
    • NO HABRÁ PAZ PARA LOS MALVADOS Dirigida per Enrique Urbizu, escrita per Michel Gaztambide i Enrique Urbizu i produïda per Lazonafilms i Telecinco Cinema. Espanya
    • PINA Escrita i dirigida per Wim Wenders i produïda per Neue Road Movies, Eurowide Film Production i Zweites Deutsches Fernsehen. Alemanya, França i Regne Unit

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.