Nominades - V Premis Gaudí


  • Millor Pel·lícula en llengua catalana

    • BLANCANEU Escrita i dirigida per Pablo Berger i produïda per Arcadia Motion Pictures, Nix Films, Sisifo Films, The Kraken Films, Noodles Production i Arte France Cinéma, amb la participació de Televisió de Catalunya
    • EL BOSC Dirigida per Óscar Aibar, escrita per Albert Sánchez Piñol i produïda per Fausto Producciones i Televisió de Catalunya
    • ELS NENS SALVATGES Dirigida per Patricia Ferreira, escrita per Patricia Ferreira i Virginia Yagüe i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya i Áralan Films
    • FÈNIX 11·23 Dirigida per Joel Joan i Sergi Lara, escrita per Albert Plans Soriano i Hèctor Hernández Vicens i produïda per Arriska Films, Benecé Produccions i Televisió de Catalunya


    Millor Pel·lícula en llengua no catalana

    • [REC] 3 GÉNESIS Dirigida per Paco Plaza, escrita per Luiso Berdejo i Paco Plaza i produïda per Filmax, amb la participació d’ONO, Canal + i Televisión Española i la col·laboració de Televisió de Catalunya
    • RED LIGHTS (LUCES ROJAS) Escrita i dirigida per Rodrigo Cortés i produïda per Nostromo Pictures, Antena 3 Films, Attitude Pinículas y Films, VS Entertainment i Televisió de Catalunya
    • THE PELAYOS Dirigida per Eduard Cortés, escrita per Piti Español i Eduard Cortés i produïda per Alea Docs & Films, Bausan Films, Afrodita Audiovisual, The Kraken Films i Televisió de Catalunya, amb la participació de Televisión Española i Canal +
    • UNA PISTOLA EN CADA MANO Dirigida per Cesc Gay, escrita per Cesc Gay i Tomàs Aragay i produïda per Imposible Films, amb la participació de Televisió de Catalunya


    Millor Director


    Millor Guió


  • Millor Protagonista Femenina


    Millor Protagonista Masculí


    Millor Direcció de Producció


    Millor Pel·lícula Documental

    • AL FOSSAT Dirigida per Ricardo Íscar, escrita per Ricardo Íscar amb la col·laboració de Sophie Köhler i produïda per Bausan Films i Televisió de Catalunya
    • HOLLYWOOD TALKIES Escrita i dirigida per Òscar Pérez i Mia de Ribot i produïda per Getsemaní Produccions, Eddie Saeta i Televisió de Catalunya
    • JORDI DAUDER, LA REVOLUCIÓ PENDENT Escrita i dirigida per Antoni Verdaguer i produïda per Segarra Films i Televisió de Catalunya
    • VOLAR Escrita i dirigida per Carla Subirana i produïda per Pandora Cinema i Zentropa Spain

  • Millor Curtmetratge

    • CARTAS DESDE LA LOCURA Escrit i dirigit per Xavi Puebla i produït per Continuará... Producciones
    • COUP DE GRÂCE Dirigit per Clara van Gool, escrit per Jordi Cortés, Damián Muñoz i Clara van Gool i produït per Alta Realitat i KeyFilm
    • ELEFANTE Escrit i dirigit per Pablo Larcuen i produït per Escándalo Films
    • LUISA NO ESTÁ EN CASA Escrit i dirigit per Celia Rico i produït per Amorós Produccions


    Millor Pel·lícula per a Televisió

    • ATRAPATS Dirigida per Miguel Puertas, escrita per Jordi Díaz i Eric Carrión i produïda per Yakima Films, Televisió de Catalunya i Granollers Audiovisual
    • GERMANES Dirigida per Carol López, escrita per Carol López i Àlex Mañas i produïda per Ovideo TV, Focus i Televisió de Catalunya
    • MAR DE PLÀSTIC Dirigida per Silvia Munt, escrita per Lluis Arcarazo i Enric Gomà i produïda per Prodigius Cinema i Televisió de Catalunya
    • TORNAREM Dirigida per Felip Solé, escrita per Pau Garsaball i Marta Grau i produïda per Brutal Media, Televisió de Catalunya i Televisión Española


    Millor Pel·lícula d'Animació

    • ELS CADELLS I EL CODI DE MARCO POLO Dirigida per Sergio Manfio, escrita per Antonio Garrido, Francesco Manfio i Sergio Manfio i produïda per Edebé Audiovisual i Gruppo Alcuni
    • LES AVENTURES DE TADEU JONES Dirigida per Enrique Gato, escrita per Gorka Magallón, Neil Landau, Javier Barreira, Jordi Gasull i Ignacio del Moral i produïda per Ikiru Films, El Toro Pictures, Lightbox Entertainment, Telecinco Cinema i Telefónica Producciones, amb la participació de Televisió de Catalunya
    • PAPA, SÓC UNA ZOMBI Dirigida per Joan Espinach i Ricardo Ramón, escrita per Daniel Torres i produïda per Digital Dreams Films, Abra Prod i Euskal Telebista, amb la participació de Televisió de Catalunya


    Millor Direcció Artística


  • Millor Actriu Secundària


    Millor Actor Secundari


    Millor Muntatge


    Millor Música Original


    Millor Fotografia


  • Millor Vestuari


    Millor So


    Millors Efectes Especials / Digitals


    Millor Maquillatge i Perruqueria


    Millor Pel·lícula Europea

    • DANS LA MAISON (EN LA CASA) Dirigida per François Ozon, escrita per François Ozon i produïda per Mandarin Cinéma. França
    • LE HAVRE (EL HAVRE) Escrita i dirigida per Aki Kaurismäki i produïda per Pandora Filmproduktion, Pyramide Productions i Sputnik. Finlàndia, França i Alemanya
    • INTOUCHABLES (INTOCABLE) Escrita i dirigida per Olivier Nakache i Eric Toledano i produïda per Quad Productions, Gaumont, TF1 Films, Ten Films, Chaocorp production i Canal + / Cinecinema. França
    • LO IMPOSIBLE Dirigida per Juan Antonio Bayona, escrita per Sergio G. Sánchez i produïda per Apaches Entertainment, Telecinco Cinema, Mediaset España i Canal + España. Espanya i EUA

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.