Nominades - X Premis Gaudí


  • Millor Pel·lícula

    • BRAVA Dirigida per Roser Aguilar, escrita per Roser Aguilar i Alejandro Hernández i produïda per Setmàgic Audiovisual, Iberrota Films i TV On.
    • ESTIU 1993 Dirigida i escrita per Carla Simón i produïda per Inicia Films i Avalon PC.
    • INCERTA GLÒRIA Dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Coral Cruz i Agustí Villaronga i produïda per Massa d'Or Produccions, Televisió de Catalunya, Aragón TV i Urresti Producciones.
    • LA PELÍCULA DE NUESTRA VIDA Dirigida i escrita per Enrique Baró i Ubach i produïda per All I need is Money.


    Millor Pel·lícula en llengua no catalana

    • JÚLIA IST Dirigida per Elena Martín, escrita per Elena Martín, Marta Cruañas i Pol Rebaque i produïda per Lastor Media.
    • LA LLAMADA Dirigida i escrita per Javier Ambrossi i Javier Calvo i produïda per  Lo Hacemos Y Ya Vemos, Sábado Películas i Apache Films.
    • TIERRA FIRME Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish i  produïda per Lastor Media i Vennerfilms.
    • LA LIBRERÍA Dirigida i escrita per Isabel Coixet i produïda per Diagonal TV, A Contracorriente Films, Green Films i Zephyr Films


    Millor Direcció


    Millor Guió


  • Millor Protagonista Femenina


    Millor Protagonista Masculí


    Millor Direcció de Producció


    Millor Pel·lícula Documental

    • CLASSE VALENTA Dirigida per Víctor Alonso Berbel, escrita per Víctor Alonso Berbel, Borja Barrera Allué i Jan Matheu Montserrat produïda per Compacto.
    • LA CHANA Dirigida i escrita per Lucija Stojevic i produïda per Noon Films. 
    • LESA HUMANITAT Dirigida i escrita per Héctor Fáver i produïda per Vargtimmen Films. 
    • SASHA Dirigida i escrita per Fèlix Colomer i produïda per Escac Films. 

  • Millor Curtmetratge

    • CUNETAS Dirigit per Pau Teixidor, escrit per Pau Teixidor i Albert Auladell i produït per Pau Teixidor i Coming Soon Films. 
    • LA INÚTIL Dirigit per Belén Funes, escrit per Belén Funes i Marçal Cebrián i produït per Miss Wasabi Films. 
    • LES BONES NENES Dirigit per Clara Roquet, escrit per Eduard Sola i produït per Lastor Media. 
    • LOS DESHEREDADOS Dirigit i escrit per Laura Ferrés i produït per Inicia Films. 


    Millor Pel·lícula per a Televisió

    • AMICS PER SEMPRE Dirigida per Roman Parrado, escrita per Alfred Pérez Fargas i Roger Danès i produïda per Lastor Media, Batabat i Televisió de Catalunya.
    • LA LLUM D'ELNA Dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya, Bohemian Films, Radio Télévision Suisse, Producciones Cibeles i Televisión Española.
    • PAU, LA FORÇA D'UN SILENCI Dirigida per Manuel Huerga, escrita per Maria Jaén i Jordi Vallejo i produïda per Minoria Absoluta.
    • RES NO TORNARÀ A SER COM ABANS Dirigida per Carol López, escrita per Carol López i Helena López i produïda per Focus Audiovisuals.


    Millor Pel·lícula d'Animació

    • DEEP Dirigida per Julio Soto Gúrpide, escrita per Julio Soto Gúrpide, José Tatay i Salva Rubio i produïda per The Kraken Films i Thinklab Media.
    • TADEO JONES 2: EL SECRET DEL REI MIDES Dirigida per Enrique Gato i David Alonso, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per Telecinco Cinema, Telefónica Studios, El Toro Pictures, Ikiru Films i Lightbox Entertainment.


    Millor Direcció Artística


  • Millor Actriu Secundària


    Millor Actor Secundari


    Millor Muntatge


    Millor Música Original


    Millor Fotografia


  • Millor Vestuari


    Millor So

    • Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez per LA LIBRERÍA
    • Diego Casares, Jonathan Darch i Dani Zacharias per TIERRA FIRME
    • Eva Valiño, Roger Blasco i Carlos Jiménez per ESTIU 1993 
    • Xavier Mas, Fernando Novillo i Ricard Galceran per INCERTA GLÒRIA


    Millors Efectes Visuals

    • Enric Masip, Joan Mussull, David Martí, Montse Ribé, Cesc Biénzobas i Joan Amer per MUSA
    • Lluis Rivera i Jordi San Agustín per PROYECTO LÁZARO
    • Manuel López Egea i Bernat Aragonès per INCERTA GLÒRIA
    • Raúl Romanillos i Jordi San Agustín per ABRACADABRA


    Millor Maquillatge i Perruqueria


    Millor Pel·lícula Europea

    • DUNKERQUE Dirigida i escrita per Christopher Nolan. Regne Unit
    • LA TORTUGA ROJA Dirigida per Michael Dudok de Wit i escrita per Michael Dudok de Wit. França i Japó
    • LADY MACBETH Dirigida per William Oldroyd i escrita per Alice Birch. Regne Unit
    • TONI ERDMANN Dirigida i escrita per Maren Ade. Alemanya

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.