Notícies

A continuació podeu veure el llistat dels nominats i nominades als VII Premis Gaudi de l'Acadèmia del Cinema Català.

1. Millor pel·lícula

Born, escrita i dirigida per Claudio Zulian, i produïda per Acteon SCCL, amb la participació de Televisió de Catalunya.

L’altra frontera, dirigida per André Cruz Shiraiwa, escrita per André Cruz Shiraiwa i Aurora Sulli, i produïda per  Cinedegarage i Televisió de Catalunya.

Rastres de sàndal, dirigida per Maria Ripoll, escrita per Anna Soler-Pont, i produïda per Pontas Films S.L., amb la participació de Televisió de Catalunya i TVE.

Stella Cadente, dirigida per Lluís Miñarro, escrita per Sergi Belbel i Lluís Miñarro, i produïda per Eddie Saeta, amb la participació de Televisió de Catalunya.

 

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

10.000 KM, dirigida per Carlos Marques-Marcet,  escrita per Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet, i produïda per Lastor Media, La Panda Productions, amb la participació de TVE, Televisió de Catalunya i Canal +.

El Niño, dirigida per Daniel Monzón, escrita per Jorge Guerricaechevarría i Daniel Monzón, i produïda per Ikiru Films S.L., Telecinco Cinema S.A.U., Vaca Films S.L., La Ferme! Productions, amb la participació de Mediaset España, Canal + i Canal Sur Televisión.

Hermosa juventud, dirigida per Jaime Rosales, escrita per Jaime Rosales i Enric Rufas, i produïda per Fresdeval Films S.L., Wanda Visión, amb la participació de Televisió de Catalunya.

[REC]4: Apocalipsis, dirigida per Jaume Balagueró, escrita per Jaume Balagueró i Manu Díez i produïda per Castelao Pictures S.L., Rec Apocalipse A.I.E, amb la participació de Televisió de Catalunya, TVE i Canal +.

 

3. Millor director

Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Daniel Monzón per El Niño

Jaime Rosales per Hermosa juventud

Lluís Miñarro per Stella Cadente

 

4. Millor guió

Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet per 10.000 KM

Daniel Monzón i Jorge Guerricaechevarría per El Niño

Jaime Rosales i Enric Rufas per Hermosa juventud

Lluís Miñarro i Sergi Belbel per Stella Cadente

 

5. Millor protagonista femenina

Aina Clotet per Rastres de sàndal

Bárbara Lennie per Stella Cadente

Ingrid García-Jonsson per Hermosa juventud

Natalia Tena per 10.000 KM

 

6. Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl per Stella Cadente

David Verdaguer per 10.000 KM

Jesús Castro per El Niño

Luis Tosar per El Niño

 

7. Millor direcció de producció

Edmon Roch i Toni Novella per El Niño

Josep Amorós per Rastres de sàndal

Mayca Sanz per 10.000 KM

Oriol Maymó i Teresa Gefaell per [REC]4: Apocalipsis

 

8. Millor pel·lícula documental

Bugarach, escrita i dirigida per Ventura Durall, Sergi Cameron i Salvador Sunyer, i produïda per Nanouk Films S.L., Filmtank, Televisió de Catalunya i TVE.

Els anys salvatgesescrita i dirigida per Ventura Durall , i produïda per Nanouk Films S.L, i  Televisió de Catalunya.

Gabor, dirigida per Sebastián Alfie, escrita per Sebastián Alfie, Pedro Loeb i Albert Solé, i produïda per Minimal Films i Miralab.

I will be murdered (Demà moriré), escrita i dirigida per Justin Webster, i produïda per Justin Webster Productions S.L., Televisió de Catalunya, amb la participació de TVE i Canal +.

 

9. Millor curtmetratge

Alex, escrit i dirigit per Laura García i produït per Escac Films.

Café para llevar, escrit i dirigit per Patricia Font, i produït per Escac Films.

El corredor, dirigit per José Luis Montesinos, escrit per Iakes Blesa i José Luis Montesinos, produït per Caduco Films.

Line-Up, dirigit per Àlex Julià Rich, escrit per Dani Campmany, produït per Igloo Films S.L.

 

10. Millor pel·lícula d’animació

Els cap de drap a la selva de l’arc de Sant Martí, dirigida per Àlex Colls, escrita per Lola Beccaria, i produïda per Abano Producións, Anera Films, La tropa de trapo, Raiz Produçoes, amb la participació de TVE.

Mortadel·lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo, dirigida per Javier Fesser, escrita per Javier Fesser, Claro García i Cristóbal Ruiz, i produïda per Zeta Cinema, amb la participació de Televisió de Catalunya, TVE i Canal +.

 

11. Millor pel·lícula per a televisió

Descalç sobre la terra vermella, dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marcos Bernstein i Maria Jaén, i produïda per Minoria Absoluta, Televisió de Catalunya, TV Brasil i TVE.

L’últim ball de Carmen Amaya, dirigida per Judith Colell, escrita per Roger Danès i Alfred Pérez, i produïda per Batabat, Televisió de Catalunya i TVE.

Prim: El asesinato de la calle del Turco, dirigida per Miguel Bardem Aguado, escrita per Virginia Yagüe i Nacho Faerna, i produïda per Dream Team Concept, Shine Iberia, TVE i Televisió de Catalunya.

Vicenç Ferrer, dirigida per Agustí Crespi, escrita per David Planell i Patrick Bucley, i produïda per BCN Visiona TV, Televisió de Catalunya, Ganga Producciones i TVE.

 

12. Millor direcció artística

Anna Pujol Tauler per Rastres de sàndal

Antón Laguna per El Niño

Javier Alvariño per [Rec]4: Apocalipsis

Sebastián Vogler per Stella Cadente

 

13. Millor actriu secundària

Bárbara Lennie per El Niño

Mercè Arànega per Born

Rosa Novell per Rastres de sàndal

Vicky Peña per Los tontos y los estúpidos

 

14. Millor actor secundari

Àlex Batllori per Stella Cadente

Eduard Fernández per El Niño

Francesc Garrido per Stella Cadente            

Sergi López per El Niño

 

15. Millor muntatge

Guillermo de la Cal per [Rec]4: Apocalipsis

Juliana Montañés i Carlos Marques-Marcet per 10.000 KM

Mapa Pastor per El Niño

Núria Esquerra per Stella Cadente

 

16. Millor música original

Arnau Bataller per [Rec]4: Apocalipsis

Diego Pedragosa i Sergi Cameron per Els anys salvatges

Roque Baños per El Niño

Zeltia Montes i Simon Smith per Rastres de sàndal

 

17. Millor fotografia

Carles Gusi per El Niño

Jimmy Gimferrer per Stella Cadente

Pablo Rosso per [Rec]4: Apocalipsis

Pau Esteve Birba per Hermosa juventud

 

18. Millor vestuari

Anna Güell per Rastres de sàndal

Elena Ballester per Born

Mercè Paloma per Stella Cadente

Vinyet Escobar per 10.000 KM

 

19. Millor so

Dani Fontrodona, Alejandro Castillo i Ricard Casals per Stella Cadente 

Dani Fontrodona, Yisel Pupo i Marc Orts per L’altra frontera

Sergio Bürmann, Oriol Tarragó i Marc Orts per El Niño

Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per [Rec]4: Apocalipsis

 

20. Millors efectes especials/digitals

Àlex Villagrasa (Lamppost), David Ambit, Lucía Salanueva, Lluís Rivera i Josep Claret per [Rec]4: Apocalipsis

Bernat Aragonés, Eric Venti, Jose Bahamonde i Arturo Baston per L’altra frontera 

Guillermo Orbe, David Martí i Montse Ribé (DDT) i Raúl Romanillos per El Niño

Javier Romero per Mortadel·lo i Filemó contra en Jimmy el Catxondo 

 

21. Millor maquillatge i perruqueria

Alma Casal i Elena Pérez per [Rec]4: Apocalipsis

Ignasi Ruiz per Stella Cadente

Concha Rodríguez i Jesús Martos per Rastres de sàndal 

Alicia Rodríguez i Sergio Esche per Born

 

22. Millor pel·lícula europea

Ida, dirigida per Pawel Pawlikowski, escrita per Pawel Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz i produïda per Opus Film i Phoenix Film. Polònia.

La grande bellezza (La gran bellesa), dirigida per Paolo Sorrentino, escrita per Paolo Sorrentino i Umberto Contarello  i produïda per Indigo Film, Medusa Film, Mediaset, Pathé, France 2 Cinéma, Babe Film i Canal +. Itàlia.

La isla mínima, dirigida per Alberto Rodríguez, escrita per Alberto Rodríguez i Rafael Cobos  i produïda per Atresmedia Cine, Atípica Films i Sacromonte Films. Espanya.

Magical Girl, escrita i dirigida per Carlos Vermut  i produïda per Films Distribution, Sabre Producciones, Canal+ España, TVE, Aquí y Allí Films. Espanya.

 

El recompte de vots de la primera volta de votacions dels VII Premis Gaudí ha estat certificat pel Sr. Juan Antonio Andújar Hurtado - Notari de Barcelona, a Barcelona, 29 de desembre de 2014.

Consulteu el catàleg de les pel·lícules nominades al següent enllaç.

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.