Actualitat

logoviiipremigaudi

Totes les nominacions dels VIII Premis Gaudí de l'Acadèmia del Cinema Català 2016.

MILLOR PEL·LÍCULA

Barcelona, nit d’hivern
Dirigida per Dani de la Orden, escrita per Eduard Sola, Daniel González i Eric Navarro i produïda per AIE Barcelona nit de films, Playtime Movies, Sábado Películas, El Terrat de Produccions, Filmin i Televisió de Catalunya amb la participació de Televisión Española i Movistar+.

El camí més llarg per tornar a casa
Dirigida per Sergi Pérez, escrita per Sergi Pérez, Eric Navarro i Roger Padilla i produïda per Niu d'Indi.

L'adopció
Dirigida per Daniela Fejerman, escrita per Daniela Fejerman i Alejo Flah i produïda per Messidor Films, Tornasol Films, Mistery Producciones AIE i Lietuvos Kino Studija amb la participació de Televisión Española.

Un dia perfecte per volar
Escrita i dirigida per Marc Recha i produïda per Batabat amb la participació de Televisió de Catalunya i TVE.

 

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA

Anacleto: Agente secreto
Dirigida per Javier Ruiz Caldera, escrita per Fernando Navarro, Pablo Alén i Breixo Corral i produïda per Agente Secreto 2015 AIE, Telefónica Studios i Zeta Cinema amb la participació de Televisión Española, Movistar+ i Televisió de Catalunya.

El Rey de La Habana
Escrita i dirigida per Agustí Villaronga i produïda per Pandora Cinema, Tusitala Producciones Cinematográficas i AIE El Rey de La Habana amb la participació de Televisión Española, Canal+ i Televisió de Catalunya.

La Novia
Dirigida per Paula Ortiz, escrita per Paula Ortiz i Javier García Arredondo i produïda per Get in the Picture Productions i Cine Chromatix amb la participació de Televisión Española.

Truman
Dirigida per Cesc Gay, escrita per Cesc Gay i Tomàs Aragay i produïda per Imposible Films, BD Cine i Trumanfilm AIE amb la participació de Televisión Española, Televisió de Catalunya i Movistar+.

 

MILLOR DIRECCIÓ

Agustí Villaronga per El Rey de La Habana
Cesc Gay per Truman
Dani de la Orden per Barcelona, nit d’hivern
Sergi Pérez per El camí més llarg per tornar a casa

 

MILLOR GUIÓ

Agustí Villaronga per El Rey de La Habana
Cesc Gay i Tomàs Aragay per Truman
Eduard Sola, Daniel González i Eric Navarro per Barcelona, nit d’hivern
Sergi Pérez, Eric Navarro i Roger Padilla per El camí més llarg per tornar a casa

 

MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA

Inma Cuesta per La Novia
Laia Costa per Victoria
Natalia de Molina per Techo y comida
Nora Navas per L’adopció

 

MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ

Borja Espinosa per El camí més llarg per tornar a casa
Francesc Garrido per L’adopció
Ricardo Darín per Truman
Sergi López per Un dia perfecte per volar

 

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ

Isidro Terraza per Truman
Josep Amorós per Anacleto: Agente Secreto
Josep Amorós i Carla Jovine per El Rey de La Habana
Toni Novella per Palmeras en la nieve

 

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL

Gabo, la creación de Gabriel García Márquez
Escrita i dirigida per Justin Webster i produïda per JWP, Horne Productions i Ronachan Films amb la participació de Caracol TV, Discovery, Canal+, Gebrüder Beetz i Televisió de Catalunya.

Game Over
Dirigida per Alba Sotorra, escrita per Isa Campo i produïda per Loto Films, Promarfi Futuro 2010, Televisió de Catalunya, Gaia Audiovisuals, Televisión Española i Dirk Manthey Film UG.

La Granja del Pas
Dirigida per Sílvia Munt, escrita per Sílvia Munt, Raquel Cors i Daniel Lacasa i produïda per Intent Produccions i Televisió de Catalunya.

Un día vi 10.000 elefantes
Dirigida per Alex Guimerà i Juan Pajares, escrita per Pere Ortín i produïda per Several Studio, Televisión Española i Televisió de Catalunya.

 

MILLOR CURTMETRATGE

El Adiós
Escrit i dirigit per Clara Roquet i produït per Lastor Media.

Nada S.A.
Escrit i dirigit per Caye Casas i Albert Pintó i produït per Alhena Production.

No me quites
Escrit i dirigit per Laura Jou i produït per Corte y Confección de Películas i Películas La Trini.

Zero
Escrit i dirigit per David Victori i produït per Life & Pictures, Scott Free i Tilma Films amb la participació de Youtube, Movistar+ i Claro Video.

 

MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ

13 dies d'octubre
Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Alfred Pérez-Fargas i Roger Danès i produïda per Batabat, Lastor Media i Televisió de Catalunya.

El Cafè de la Marina
Dirigida per Sílvia Munt, escrita per Sílvia Munt i Mercè Sàrrias i produïda per Oberon Cinematogràfica, Televisió de Catalunya i Televisión Española.

El mètode Grönholm
Dirigida per Enric Folch, escrita per Jordi Galceran i produïda per Televisió de Catalunya i Versátil Cinema.

Les nenes no haurien de jugar a futbol
Dirigida per Sònia Sánchez, escrita per Marta Buchaca i produïda per Zentropa International Spain, Zentropa International Sweden, Pep Armengol, Doce Entertainment i Televisió de Catalunya.

 

MILLOR PEL·LÍCULA D'ANIMACIÓ

Atrapa la bandera
Dirigida per Enrique Gato, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per 4 Cats Pictures, Ikiru Films, Telecinco Cinema, Telefónica Studios, Los Rockets La Película AIE i Lightbox Animation.

 

MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA

Alain Bainée per Nobody Wants The Night (Nadie quiere la noche)
Alain Ortiz per El Rey de La Habana
Balter Gallart per Anacleto: Agente Secreto
Irene Montcada per Truman

 

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Aina Clotet per Barcelona, nit d’hivern
Clara Segura per Barcelona, nit d’hivern
Dolores Fonzi per Truman
Rossy de Palma per Anacleto: Agente secreto

 

MILLOR ACTOR SECUNDARI

Andrés Herrera per Vulcania
Berto Romero per Anacleto: Agente secreto
Javier Cámara per Truman
Quim Gutiérrez per Anacleto: Agente secreto

 

MILLOR MUNTATGE

Alberto de Toro per Anacleto: Agente secreto
Alberto Gutiérrez per Barcelona, nit d’hivern
Liana Artigal per El camí més llarg per tornar a casa
Raúl Román per El Rey de La Habana

 

MILLOR MÚSICA ORIGINAL

Joan Dausà per Barcelona, nit d’hivern
Joan Valent per El Rey de La Habana
Nico Cota per Truman
Xavier Capellas per L’adopció

 

MILLOR FOTOGRAFIA

Andreu Rebés per Truman
Arnau Valls Colomer per Anacleto: Agente secreto
Josep Maria Civit per El Rey de La Habana
Xavi Giménez per Palmeras en la nieve

 

MILLOR VESTUARI

Arantxa Ezquerro i Miriam Doz per La Novia
Cristina Rodríguez per Anacleto: Agente secreto
Loles García Galeán per Palmeras en la nieve
María Gil i Sonia Segura per El Rey de La Habana

 

MILLOR SO

Fernando Novillo, Franklin Hernández i Ricard Galceran per El Rey de La Habana
Jesica Suarez i Albert Gay per Truman
Oriol Tarragó i Marc Orts per Atrapa la bandera
Oriol Tarragó, Sergio Bürmann i Marc Orts per Anacleto: Agente secreto

 

MILLORS EFECTES VISUALS

Alex Villagrasa i Raúl Romanillos per Palmeras en la nieve
Bernat Aragonés per Nobody Wants the Night (Nadie quiere la noche)
Bernat Aragonés i Lluís Rivera per El Rey de La Habana
Lluís Castells i Lluís Rivera per Anacleto: Agente secreto

 

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

Ainhoa Eskisabel per El Rey de La Habana
Eli Adánez i Sergio Pérez per Anacleto: Agente secreto
Esther Guillem i Pilar Guillem per La Novia
Pablo Perona, Sylvie Imbert i Paco Rodríguez per Nobody Wants the Night (Nadie quiere la noche)

 

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA

Mandariinid (Mandarines)
Escrita i dirigida per Zaza Urushadze i produïda per Allfilm i Georgian Film

Pride (Orgullo)
Dirigida per Matthew Warchus, escrita per Stephen Beresford i produïda per Calamity Films, Pathé, BBC Films, BFI i Proud Films.

Sils Maria (Viatge a Sils Maria)
Escrita i dirigida per Olivier Assayas i produïda per CG Cinéma, Pallas Film, Cab Productions, Vortex Sutra, Arte France Cinéma, ZDF/Arte, Orange Studio, RTS Radio Télévision Suisse i SGR SSR.

Turist (Fuerza mayor)
Escrita i dirigida per Ruben Östlund i produïda per Plattform Produktion, Motlys, Société Parisienne de Production - Coproduction Office i Film i Väst.

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.