Us presentem els nominats als IX Premis Gaudí
Llistat dels nominats i nominades de la 9a edició dels IX Premis Gaudí.
MILLOR PEL·LÍCULA
• El rei borni, escrita i dirigida per Marc Crehuet i produïda per Moiré Films, Lastor Media, El Terrat i Televisió de Catalunya.
• La propera pell, dirigida per Isaki Lacuesta i Isa Campo, escrita per Isa Campo, Isaki Lacuesta i Fran Araújo i produïda per Corte y Confección de Películas, La Termita Films, Sentido Films i Bord Cadre Films.
• Les amigues de l’Àgata, escrita i dirigida per Laia Alabart, Alba Cros, Laura Rius i Marta Verheyen i produïda per Lastor Media.
• Tots els camins de Déu, dirigida per Gemma Ferraté, escrita per Gemma Ferraté i Eduard Sola i produïda per Niu d’Indi.
MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA
• 100 metros, escrita i dirigida per Marcel Barrena i produïda per Cien Metros La Película AIE, Castelao Pictures i MGN Filmes.
• A Monster Calls (Un monstre em ve a veure), dirigida per Juan Antonio Bayona, escrita per Patrick Ness i produïda per A Monster Calls AIE, Telecinco Cinema, Apaches Entertainment i Películas La Trini.
• Callback, dirigida per Carles Torras, escrita per Carles Torras i Martín Bacigalupo i produïda per Zabriskie AIE, Glass Eye Pix i Zabriskie Films.
• La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV), dirigida per Albert Serra, escrita per Albert Serra i Thierry Lounas i produïda per Capricci Films, Andergraun Films i Rosa Filmes.
MILLOR DIRECCIÓ
• Albert Serra per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
• Isaki Lacuesta i Isa Campo per La propera pell
• Juan Antonio Bayona per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
• Marc Crehuet per El rei borni
MILLOR GUIÓ
• Carles Torras i Martín Bacigalupo per Callback
• Isa Campo, Isaki Lacuesta i Fran Araújo per La propera pell
• Marc Crehuet per El rei borni
• Marcel Barrena per 100 metros
MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA
• Betsy Túrnez per El rei borni
• Emma Suárez per La propera pell
• Ruth Llopis per El rei borni
• Sílvia Pérez Cruz per Cerca de tu casa
MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ
• Alain Hernández per El rei borni
• Àlex Monner per La propera pell
• Eduard Fernández per El hombre de las mil caras
• Miki Esparbé per El rei borni
MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ
• Toni Carrizosa per Toro
• Sandra Hermida per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
• Teresa Gefaell i Alberto Álvarez per 100 metros
• Xavi Resina per La propera pell
MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL
• Alcaldessa, dirigida per Pau Faus, escrita per Pau Faus i Ventura Durall i produïda per Nanouk Films.
• Bigas x Bigas, dirigida per Bigas Luna, escrita per Bigas Luna i Carmen Chaves i produïda per El Algarrobo Films AIE.
• Priorat, dirigida per David Fernández de Castro, escrita per David Fernández de Castro, Santi Suárez, Toni Orensanz i Tono Folguera i produïda per Lastor Media, Un Capricho de Producciones i Televisió de Catalunya.
• Sexe, maraques i chihuahues, escrita i dirigida per Diego Mas Trelles i produïda per Minimal Films, Televisión Española i Televisió de Catalunya.
MILLOR CURTMETRATGE
• En la azotea, dirigit per Damià Serra Cauchetiez, escrit per Damià Serra Cauchetiez i Miguel Casanova i produït per Escac Films.
• Graffiti, dirigit per Lluís Quílez Sala, escrit per Javier Gullón i Lluís Quílez Sala i produït per Euphoria Productions i Cristian Guijarro Ramos.
• Tiger, escrit i dirigit per Aina Clotet i produït per Aima Productions.
• Timecode, dirigit per Juanjo Giménez, escrit per Juanjo Giménez i Pere Altimira i produït per Nadir Films.
MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ
• Ebre, del bressol a la batalla, dirigida per Roman Parrado, escrita per Eduard Sola i produïda per Setmàgic Audiovisual, Televisió de Catalunya i Enciende TV.
• Fassman, l’increïble Home Radar, dirigida per Joaquim Oristrell, escrita per Joaquim Oristrell i Anna Llauradó i produïda per Mallerich Films, Alicorn Films, Televisió de Catalunya i Televisión Española.
• La Xirgu, dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Zenit TV, Tito Clint Movies, Televisió de Catalunya i Televisión de Galicia.
• Laia, dirigida per Lluís Danés, escrita per Lluís Arcarazo i Maria Jaén i produïda per Brutal Media i Televisió de Catalunya.
MILLOR PEL·LÍCULA D'ANIMACIÓ
• Ozzy, dirigida per Alberto Rodríguez i Nacho La Casa, escrita per Juan Ramón Ruiz de Somavía i produïda per Arcadia Motion Pictures, Pachacamac Films AIE, Capitán Araña i BD Animation.
MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA
• Eugenio Caballero per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
• Roger Bellés per La propera pell
• Sebastian Vogler per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
• Sylvia Steinbrecht per El rei borni
MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA
• Adriana Ozores per Cerca de tu casa
• Alexandra Jiménez per 100 metros
• Clara Segura per 100 metros
• Greta Fernández per La propera pell
MILLOR ACTOR SECUNDARI
• Bruno Bergonzini per 100 metros
• David Verdaguer per 100 metros
• Karra Elejalde per 100 metros
• Sergi López per La propera pell
MILLOR MUNTATGE
• Albert Serra, Artur Tort i Ariadna Ribas per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
• Domi Parra per La propera pell
• Jaume Martí per Contratiempo
• Jaume Martí i Bernat Vilaplana per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
MILLOR MÚSICA ORIGINAL
• Arnau Bataller per The Chosen (El elegido)
• Fernando Velázquez per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
• Gerard Gil per La propera pell
• Sílvia Pérez Cruz per Cerca de tu casa
MILLOR FOTOGRAFIA
• Arnau Valls Colomer per Tarde para la ira
• Diego Dussuel per La propera pell
• Jonathan Ricquebourg per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
• Oscar Faura per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
MILLOR VESTUARI
• Ariadna Papió per Gernika
• Mercè Paloma per The Chosen (El elegido)
• Nina Avramovic per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
• Steven Noble per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
MILLOR SO
• Albert Manera i Xavier Mas per Cerca de tu casa
• Alejandro Castillo, Amanda Villavieja i Denis Séchaud per La propera pell
• Marc Orts, Carlos Alberto Lopes i Branko Neskov per 100 metros
• Oriol Tarragó, Peter Glossop i Marc Orts per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
MILLORS EFECTES VISUALS
• Àlex Villagrasa per 100 metros
• Félix Bergés, Pau Costa, David Martí i Montse Ribé per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
• Lluís Castells per The Chosen (El elegido)
• Rafa Galdó per Toro
MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA
• Marese Langan per A Monster Calls (Un monstre em ve a veure)
• Marion Vissac i Antoine Mancini per La mort de Louis XIV (La mort de Lluís XIV)
• Miriam Blank i Laura Pellicciotta per La propera pell
• Patricia Reyes i Alba Guillén per 100 metros
MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA
• Elle, dirigida per Paul Verhoeven, escrita per David Birke i produïda per SBS Productions, Twenty Twenty Vision Filmproduktion, France 2 Cinéma i Entre Chien et Loup. França, Alemanya i Bèlgica.
• Mustang, escrita i dirigida per Deniz Gamze Ergüven i produïda per CG Cinéma, Vistamar Filmproduktion, Uhlandfilm i Bam Film. França, Alemanya i Turquia.
• Saul fia (El hijo de Saúl), dirigida per László Nemes, escrita per László Nemes i Clara Royer i produïda per Laokoon Filmgroup. Hongria.
• The Lobster (Langosta), dirigida per Yorgos Lanthimos, escrita per Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou i produïda per Element Pictures, Scarlet Films, Faliro House, Haut et Court i Lemming Film. Irlanda, Gran Bretanya, Grècia, França, Holanda.
<ul style="font-size: 12.1599998474121px; line-height: 15.8079996109009px;">
<li>Millor pel·lícula en llengua no catalana</li>
<li>Millor guió</li>
</ul>