Notícies

 lecturasi

30 pel·lícules competiran pels Gaudí en la seva desena edició. La gala tindrà lloc el diumenge 28 de gener a l'Auditori Fòrum-CCIB.

Barcelona, 28 de desembre 2017 

Ja s’han desvelat les pel·lícules que competiran als X Premis Gaudí. L’acte de lectura dels nominats s’ha celebrat avui a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm i ha comptat amb la presència de premsa, candidats dels premis, acadèmics i acadèmiques i els actors Àlex Brendemühl i Nora Navas, tots dos guardonats en anteriors edicions i encarregats, enguany, de llegir els finalistes en les 22 categories dels premis del cinema català per excel·lència. També han assistit a la lectura representants institucionals i del sector (Juanjo Puigcorbé, diputat de Cultura de la Diputació de Barcelona, Francisco Vargas, director de l'àrea d'audiovisuals de l'ICEC, Camilo Tarrazón, president del Gremi d'Empresaris de Cinema de Catalunya i Montserrat Bou, secretària general de Productors Audiovisuals Federats) i la junta directiva de l’Acadèmia,  presidida per Isona Passola, que ha revelat que David Verdaguer, doblement nominat, serà l’encarregat de presentar la gala del 28 de gener.

De l’acte, que s’ha pogut seguir en directe a TV3, 3/24 i Catalunya Informació, n’han sortit nominades 30 produccions. De totes elles, la que opta a més categories és Incerta glòria. La pel·lícula d’Agustí Villaronga ha obtingut 16 nominacions, igualant així les que el 2012 va tenir Eva, i superant les 15 de Pa negre (2011), Mientras duermes (2012) i El Niño (2015). Segueixen el rànquing l’òpera prima de Carla Simón Estiu 1993, amb 14, el darrer film d’Isabel Coixet La librería, amb 12, Tierra firme de Carlos Marques-Marcet, amb 11, Brava (Roser Aguilar), Abracadabra (Pablo Berger) i La llamada (Javier Ambrossi, Javier Calvo), amb 3 i Júlia ist (Elena Martín) amb 2. Una altra dada destacada és que, dels 30 films nominats, 12 d’ells estan dirigits per dones.

A la categoria de Millor pel·lícula competeixen les quatre produccions en llengua catalana Brava, dirigida per Roser Aguilar, escrita per Roser Aguilar i Alejandro Hernández i produïda per Setmàgic Audiovisual, Iberrota Films i TV On; Estiu 1993, escrita i dirigida per Carla Simón i produïda per Inicia Films i Avalon PC; Incerta glòria, dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Coral Cruz i Agustí Villaronga i produïda per Massa d’Or Produccions, Televisió de Catalunya, Aragón TV i Urresti Producciones; i La película de nuestra vida, escrita i dirigida per Enrique Baró i Ubach i produïda per All I Need Is Money.

A Millor pel·lícula en llengua no catalana estan nominades Júlia ist, dirigida per Elena Martín, escrita per Elena Martín, Marta Cruañas i Pol Rebaque i produïda per Lastor Media; La librería, escrita i dirigida per Isabel Coixet i produïda per Diagonal TV, A Contracorriente Films, Green Films i Zephyr Films; La llamada, escrita i dirigida per Javier Ambrossi i Javier Calvo i produïda per Lo Hacemos Y Ya Vemos, Sábado Películas i Apache Films; i Tierra firme, dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish i produïda per Lastor Media i Vennerfilms.

A Millor direcció, el premi es disputarà entre Agustí Villaronga (Incerta glòria), Carla Simón (Estiu 1993), Carlos Marques-Marcet (Tierra firme) i Isabel Coixet (La librería). Les nominacions a Millor guió són per Carla Simón (Estiu 1993), Carlos Marques Marcet i Jules Nurrish (Tierra firme), Coral Cruz i Agustí Villaronga (Incerta glòria) i Isabel Coixet (La librería); a Millor protagonista femenina Laia Artigas (Estiu 1993), Laia Marull (Brava), Núria Prims (Incerta glòria) i Oona Chaplin (Tierra firme); i a Millor protagonista masculí Antonio de la Torre (Abracadabra), David Verdaguer (Tierra firme), Marcel Borràs (Incerta glòria) i Ricardo Darín (Nieve negra).

Pel que fa a pel·lícules documentals, les nominades són Classe valenta, dirigida per Víctor Alonso Berbel, escrita per Víctor Alonso Berbel, Borja Barrera Allué i Jan Matheu Montserrat i produïda per Compacto; La Chana, escrita i dirigida per Lucija Stojevic i produïda per Noon Films; Lesa humanitat, escrita i dirigida per Héctor Fáver i produïda per Vargtimmen Films; i Sasha, escrita i dirigida per Fèlix Colomer i produïda per Escac
Films.

El 2 de gener començarà la segona volta de votacions d’on sortiran els films guanyadors de cada categoria. La gala dels X Premis Gaudí tindrà lloc al l’Auditori del Fòrum CCIB el diumenge 28 de gener de 2018, i estarà dirigida per segon any per Lluís Danés. En el transcurs de la cerimònia, l’actriu Mercedes Sampietro rebrà el Premi Gaudí d’Honor – Miquel Porter 2018 en reconeixement a la seva extraordinària trajectòria
cinematogràfica.

Nominacions X Premis Gaudí 2018

Millor pel·lícula

Brava, dirigida per Roser Aguilar, escrita per Roser Aguilar i Alejandro Hernández i produïda per  Setmàgic Audiovisual, Iberrota Films i TV On
Estiu 1993, escrita i dirigida per Carla Simón i produïda per Inicia Films i Avalon PC
Incerta glòria, dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Coral Cruz i Agustí Villaronga i produïda per Massa d’Or Produccions, Televisió de Catalunya, Aragón TV i Urresti Producciones
La película de nuestra vida, escrita i dirigida per Enrique Baró i Ubach i produïda per All I Need Is Money

Millor pel·lícula en llengua no catalana

Júlia ist, dirigida per Elena Martín, escrita per Elena Martín, Marta Cruañas i Pol Rebaque i produïda per Lastor Media
La llamada, escrita i dirigida per Javier Ambrossi i Javier Calvo i produïda per Lo Hacemos Y Ya Vemos, Sábado Películas i Apache Films
Tierra firme, dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish i produïda per Lastor Media i Vennerfilms
La librería, escrita i dirigida per Isabel Coixet i produïda per Diagonal TV, A Contracorriente Films, Green Films i Zephyr Films

Millor direcció

Agustí Villaronga per Incerta glòria
Carla Simón per Estiu 1993
Carlos Marques-Marcet per Tierra firme
Isabel Coixet per La librería

Millor guió

Carla Simón per Estiu 1993
Carlos Marques Marcet i Jules Nurrish per Tierra firme
Coral Cruz i Agustí Villaronga per Incerta glòria
Isabel Coixet per La librería

Millor protagonista femenina

Laia Artigas per Estiu 1993
Laia Marull per Brava
Núria Prims per Incerta glòria
Oona Chaplin per Tierra firme

Millor protagonista masculí

Antonio de la Torre per Abracadabra
David Verdaguer per Tierra firme
Marcel Borràs per Incerta glòria
Ricardo Darín per Nieve negra

Millor direcció de producció

Aleix Castellón per Incerta glòria
Jordi Berenguer i Alex Boyd per La librería
Mireia Graell per Estiu 1993
Sergi Moreno i Sophie Venner per Tierra firme

Millor pel·lícula documental

Classe valenta, dirigida per Víctor Alonso Berbel, escrita per Víctor Alonso Berbel, Borja Barrera Allué i Jan Matheu Montserrat i produïda per Compacto
La Chana, escrita i dirigida per Lucija Stojevic i produïda per Noon Films
Lesa humanitat, escrita i dirigida per Héctor Fáver i produïda per Vargtimmen Films
Sasha, escrita i dirigida per Fèlix Colomer i produïda per Escac Films

Millor curtmetratge

Cunetas, dirigida per Pau Teixidor Coloma, escrita per Pau Teixidor Coloma i Albert Auladell i produïda per Pau Teixidor Coloma i Coming Soon Films
La inútil, dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián i produïda per Miss Wasabi Films
Les bones nenes, dirigida per Clara Roquet, escrita per Eduard Sola i produïda per Lastor Media
Los desheredados, escrita i dirigida per Laura Ferrés i produïda per Inicia Films

Millor pel·lícula per a televisió

Amics per sempre, dirigida per Roman Parrado, escrita per Alfred Pérez Fargas i Roger Danès i produïda per Lastor Media, Som Batabat i Televisió de Catalunya
La llum d’Elna, dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya, Bohemian Films, Radio Télévision Suisse, Producciones Cibeles i Televisión Española
Pau, la força d’un silenci, dirigida per Manuel Huerga, escrita per Maria Jaén i Jordi Vallejo i produïda per Minoria Absoluta
Res no tornarà a ser com abans, dirigida per Carol López, escrita per Carol López i Helena López i produïda per Focus Audiovisuals

Millor pel·lícula d’animació

Deep, dirigida per Julio Soto Gúrpide, escrita per Julio Soto Gúrpide, José Tatay i Salva Rubio i produïda per The Kraken Films i Thinklab Media
Tadeo Jones 2. El secreto del Rey Midas, dirigida per Enrique Gato i David Alonso, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per Telecinco Cinema, Telefónica Studios, El Toro Pictures, Ikiru Films i Lightbox Entertainment

Millor direcció artística

Ana Alvargonzález per Incerta glòria
Llorenç Miquel per La librería
Monica Bernuy per Estiu 1993
Tim Dickel per Tierra firme

Millor actriu secundària

Anna Castillo per La llamada
Bruna Cusí per Estiu 1993
Bruna Cusí per Incerta glòria
Natalia Tena per Tierra firme

Millor actor secundari

Bill Nighy per La librería
David Verdaguer per Estiu 1993
Emilio Gutiérrez Caba per Brava
Oriol Pla per Incerta glòria

Millor muntatge

Ana Pfaff i Didác Palou per Estiu 1993
Ariadna Ribas i Diana Toucedo per Júlia ist
Bernat Aragonés per La librería
Raúl Román per Incerta glòria

Millor música original

Alfonso Vilallonga per La librería
Ernest Pipó i Pau Boïgues per Estiu 1993
José González Riera (Marcus JGR) per Incerta glòria
Leiva per La llamada

Millor fotografia

Dagmar Weaver-Madsen per Tierra firme
Jean Claude Larrieu per La librería
Josep M. Civit per Incerta glòria
Santiago Racaj per Estiu 1993

Millor vestuari

Anna Aguilà per Estiu 1993
Mercè Paloma per Incerta glòria
Mercè Paloma per La librería
Vinyet Escobar per Tierra firme

Millor so

Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez per La librería
Diego Casares, Jonathan Darch i Dani Zacharias per Tierra firme
Eva Valiño, Roger Blasco i Carlos Jiménez per Estiu 1993
Xavier Mas, Fernando Novillo i Ricard Galceran per Incerta glòria

Millors efectes visuals

Enric Masip, Joan Mussull, David Martí, Montse Ribé, Cesc Biénzobas i Joan Amer per Muse (Musa)
Lluis Rivera i Jordi San Agustín per Proyecto Lázaro
Manuel López Egea i Bernat Aragonés per Incerta glòria
Raúl Romanillos i Jordi San Agustín per Abracadabra

Millor maquillatge i perruqueria

Alma Casal per Incerta glòria
Montse Sanfeliu i Laura Vacas per La librería
Pilar Guillem i Marta Arce per Estiu 1993
Sylvie Imbert i Paco Rodríguez Frías per Abracadabra

Millor pel·lícula europea

Dunkirk (Dunkerque), escrita i dirigida per Christopher Nolan. Regne Unit
La tortue rouge (La tortuga roja), dirigida per Michael Dudok de Wit i escrita per Michael Dudok de Wit. França i Japó
Lady Macbeth, dirigida per William Oldroyd i escrita per Alice Birch. Regne Unit
Toni Erdmann, escrita i dirigida per Maren Ade. Alemanya

El recompte de vots de la primera volta de votacions ha estat certificat pels Notaris de Barcelona Srs. Andujar & Roselló & Martínez de Salinas.

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.